This page lists all the teachers that have beein involved in the teaching of courses and the creation of materials under the Avalon project. This information is being used by the project to compile the repository and for feedback from teachers for evaluation.
Luisa Panichi panichi@cli.unipi.it
mats.deutschmann@engelska.umu.se
Nergiz Kern nergizkern@gmail.com
Zeynep Onat-Stelma zeynep.onat-stelma@manchester.ac.uk
Holly S. Longstroth holly.longstroth@lancelotschool.com
Graham Stanley Graham.Stanley@britishcouncil.es
Kyle Mawer Kyle.Mawer@britishcouncil.es
Joe Pereira Joe.Pereira@pt.britishcouncil.org
Antonella Berriolo ABERRIOLO@terra.es
Hanna Outakoski hanna.outakoski@samiska.umu.se
David Richardson david.richardson@lnu.se
Susan Brown Susan.A.Brown@manchester.ac.uk
Nina Beck drittio@googlemail.com
List of Avalon course observers, coordinators and teaching support staff involved in some of the courses. Some of the teachers above were also involved as support and observers of other courses.
Paula Fereira da Silva paula.br.fer@gmail.com
Nick Sheppard Nicholas.Sheppard@miun.se
Heike Philp heike.philp@lancelotschool.com
Bryan Carter bc69@mac.com
Stefan Schmid stefan.schmid@grenzenlos.or.at
Gary Motteram gary.motteram@manchester.ac.uk
Sonja Kovacevic avalon.trainings@grenzenlos.or.at
Christel Schneider christel.schneider@icc-languages.eu
Johannes Knierzinger avalon@grenzenlos.or.at
Gerhilde Messl-Egghart gerhilde@talkademy.org
List of courses with lead teacher and avalon observers/support
Italian for Beginners 1 (led by Luisa and observed by Christel Schneider and Gerhilde)
Italian for Beginners 2 (led by Antonella and observed by Luisa, Christel and Gerhilde)
German for Beginners (led by Nika and observed by Heike and Luisa and Gerhilde)
Debating course 1 (led by Mats)
Debating course 2 (led by Mats)
Debating course 3/Speakers' corner (led by Mats and Luisa and oberved by Nick)
Business English 1 (led by Graham and oberved by Gerhilde)
Business English 2 (led by Joe and oberved by Gerhilde)
Business English 3 (led by Joe and Holly and oberved by Gerhilde)
Speaking skills/FCE (led by Kyle and oberved by? )
Business talk (led by David Richardson and oberved by Nick)
Sami 1 (led by Hanna Outakoski, Umea University and supported by Mats and Luisa)
Sami 2 (happening in October/December 2010)
Sami 3 (happening in November/December 2010)
Catering Tandem (happening in November 2010 and led by Paula Ferreira da Silva, Extremadura)
Comments (0)
You don't have permission to comment on this page.